Advertisements

Word Problem 17

Problem 17: If a 4 kg rice of superior quality at Rs 6 per kg be mixed with 6 kg at Rs 4 per kg of inferior quality, the price of mixture per kg shall be ;

a) Rs 5.0                   b) Rs 4.8                  c) Rs 4.7                  d) Rs 4.35

 

Solution:

Given data can be arranged as under;

 

Price Weight Total Cost
Rice superior 6 4 6×4=24
Rice inferior 4 6 4×6=24
Total 10 48

 

\[ Price of mixture per kg = \frac{Total Cost}{Total weight} \]

\[ Price of mixture per kg = \frac{48}{10}=4.8 perKg \]

 

So the price of the mixture per Kg is RS 4.8

 

 

 


 

 

 

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

You may submit a MCQ or maths problem with solution tips here in the comment box below! If you could not solve anyone, you may submit a MCQ or maths problem without solution as well. We will try our level best to solve it for you!

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

All original content on these pages is fingerprinted and certified by Digiprove
Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert